Rock

Przez nazwę rock określa się wiele stylów muzycznych, które wywodzą się z rock and rolla, bluesa oraz r&b. Charakteryzują się one brzmieniem, które w dużej mierze oparte jest na dźwięku gitar – przeważnie elektrycznych oraz basowych oraz perkusji.

Zwykle występuje wyraźnie zarysowany rytm oraz śpiew, który wywodzi się z bluesa. Często wykonuje się również improwizacje, które nawiązują między innymi do jazzu. Jedną z najważniejszych cech tego odłamu muzyki jest zespołowość tworzenia utworów. Z reguły są one bardzo trudne do odtworzenia przez osoby, które nie są oryginalnymi wykonawcami.

W Polsce pierwszymi zespołami wykonującymi taką muzykę były Rythm and Blues, Czerwono-Czarni, Niebiesko-Czarni, Breakout, SBB oraz inni. Wszystkie z ich zostały powołane przez Franciszka Walickiego, który obecnie uważany jest za ojca polskiego rocka.

Stylów muzycznych nawiązujących do rocka jest tak wiele, że nie można ustalić jednorodnych ram na podstawie których można określić jego przynależność. Z tego powodu ten rodzaj muzyki jest niezwykle trudny do zakwalifikowania i po prostu bezpieczniej używać określenia rock jako całość takiej muzyki.

Wyróżniamy m.in. następujące rodzaje rocka: emo, grunge, hard rock, pop rock, heavy metal, jangle pop, power pop, soft rock oraz inne.